SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Şirketiniz kaç yıldır faaliyet göstermekte, dünya çapında nerelerde faaliyeti var? Türkiye’de kaç şubesi var ve bu şubeler nerelerde bulunuyor?

2005 yılında ana merkez ofisini Bostancı’da oluşturarak eğitimlerine başlayan CETC, Şubat 2011’den itibaren İstanbul Anadolu yakasının ana arter yollarının kesişme noktası olan Kozyatağı’nda hizmet vermeye devam etmektedir. Şu anda İstanbul’da tek bir merkezden şirket içi ve dışı eğitimlerini başarıyla devam ettirmektedir.   Aynı zamanda, 2009 yılında Kanada’da açılan satış ofisimiz ile adımızı uluslararası bir düzeye eriştirmeyi hedefliyoruz. 2012 yılının sonlarına doğru ise, Kanada’daki şubemiz yurtdışı İngilizce eğitimlerine açılacak ve öğrencilerini bünyesinde ağırlamaya başlayacaktır.   Butik sistemin kurucusu olarak tek merkezden geniş kollar halinde yönetmeyi hedef edinen CETC gerek şirket- içi eğitimleriyle ( in-house) ve merkezde bulunan eğitimleriyle öğrencilerin rahatlığına ve eğitimlerinin kalitesine odaklanır.

2) Hangi dillerde kurs veriyorsunuz?

Değişen dünya düzeni gereği önümüzdeki yirmi yıl içinde İngilizce’yi yeni öğrenen kişi sayısının iki milyarı geçmesi beklenmektedir ve çok uluslu şirketlerin çoğu için İngilizce artık günlük kullanılan dil haline gelmiştir. Bu nedenle odaklandığımız dil İngilizce’dir. Kurucularımızın kendileri de İngilizce öğretmenleridir bu yüzden ikinci bir dil öğretmek için o dile her şekilde hâkim olmak gerektiğine inanıyorlar. Bu doğrultuda İngilizce ile aynı şekilde takibini yapabildiğimiz Almanca, İspanyolca, Rusça ve Arapça dersleri vermekteyiz. Yurtdışından ülkemize gelen yabancılara da Türkçe dersler verebilmekteyiz.

3) Hangi metotla eğitim veriyorsunuz?

Butik sistemini temel alan dil merkezimiz “Interact & Learn®” metodu ve “Eclectic & Lexical” yaklaşımıyla dilin tüm iletişim tekniklerini kullanıp, iletişimin gerekliliğini yerine getirerek İngilizce eğitimi sunmaktadır. CETC, çalışan profesyonellerin iş ve sosyal hayatlarında İngilizceyi ihtiyaç duydukları her alanda kullanabilmelerini amaçlıyor.

4) Peki, bu yöntemi kullanırken öğrencinin aktif katılımı ne kadar sağlanmaktadır?

Eğitimimiz, çoğunlukla ezberlemeye ve dilbilgisine dayanan, İngilizceyi pratikte kullanma şansınızın hemen hemen hiç olmadığı Türk eğitim sisteminden çok farklıdır. Dinleme ve konuşma becerileri üzerine odaklanıp buna ek olarak okuma ve yazma becerilerini de geliştiriyoruz. CETC’de yöntemimiz, İngilizceyi doğal bir ortamda kullanarak dilbilgisine değil konuşmaya odaklanmaktır. Elbette yazma, okuma, dinleme ve konuşma gibi İngilizcenin tüm yönleri öğretilmekte ama asıl hedefimiz İngilizceyi kullanarak iletişim kurma becerisini geliştirmektir. Bu açıdan bakıldığında, öğrencilerin derse katılımı %75’lik bir dilimi kapsarken, öğretmenlerin katılımı %25’lik bir oran ile sınırlandırılmıştır. Böylece öğrenciler, dersleri ihtiyaçları yönünde yönlendirebilmekte ve şekillendirebilmektedirler.

5) Ne tür materyaller kullanmaktasınız? Bu materyalleri hangi kriterlere göre seçiyorsunuz?

Kitaplar öğrenci ve şirket ihtiyaçlarına göre özenle seçilmektedir. Öğrencilerimize, Genel İngilizce, İş İngilizcesi, telaffuz, takım fiiller, kelime bilgisi geliştirme gibi birkaç örneğini verebileceğimiz geniş bir yelpazede kitap seçeneği sunuyoruz. Böylece eksik olan yanların uygun bilgilerle desteklenmesini sağlıyoruz.

6) Kitaplar dışında kullandığınız ek materyaller var mı? Varsa, bunlar nelerdir?

CETC, sınıfta görsel materyal kullanımının katkısına inanır. Bu nedenle, İngilizce öğreniminde orijinalliği sağlamak için her seviyenin en az bir VCD/DVD dersi vardır. Buna ek olarak, eğitimimizi renklendirmek ve derinleştirmek için belgesel, haber programları ve filmler de izletiyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz üye olduğumuz İngilizce dergi ve gazetelerden faydalanma ve boş vakitlerinde okuyabilecekleri hikâye kitaplarımızı kullanma şansına da sahiptir. Sık sık seyahat eden ve okumak için kısıtlı zamanı olan öğrencilerimiz için de ayrıca sesli kitaplarımız mevcuttur.   Öğretmenlerimizin de zengin kaynak kütüphanemizi derslerini takviye için kullanma avantajı vardır.   Lokasyon nedeniyle kursa gelmesi zor olan yâda evde kendi kendine tekrarlar yaparak kendini geliştirmek isteyen öğrencilerimiz için sunduğumuz bir diğer materyal ise E-learning’dir. Bu materyal ile 2 sene boyunca evinizde, işinizde ve istediğiniz her türlü ortamda İngilizcenizi sınama imkânı bulup pratik yapabiliyorsunuz.   Aynı zamanda sunumlarına hazırlanmak isteyen öğrencilerimiz için projeksiyon ve laptop gibi ek materyaller de sunmaktayız.

7) Öğretmenlerinizi işe alırken önemsediğiniz kriterleriniz nelerdir?

Şirket olarak başarımız, öğretmenlerimizin başarısından kaynaklanmaktadır. Oldukça donanımlı ve deneyimli bir ekibe sahip olan CETC en üst düzeyde eğitimi sağlayabilecek niteliğe sahiptir.   Öğretmenlerimiz ya üniversitede İngilizce üzerine eğitim görmüş yâda başka bir bölümü bitirip TESOL, TEFL, TESL, ESL, CELTA, DELTA sertifikalarından birini almış eğitmenlerdir. En iyi eğitimi sunabilmek için öğretmenlerimizi Kanada, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerden anadili İngilizce olan kişilerden seçmekteyiz ki öğrencilerimize yalnızca dili değil kültürü de öğretebilsinler.   En iyi ve kalıcı eğitimin İngilizce’ye her açıdan hâkim, İngilizce’yi anadili olarak kullanan öğretmenler tarafından verilebildiğine inanıyoruz. Çünkü dilin oluşumundaki ve gelişimindeki basamaklarda kültür yapısının ve örüntülerin var olduğunu biliyoruz, bu nedenle İngilizce’nin ikinci bir dil olarak öğretilmesinde bu dilin gerçek kaynağından gelen tecrübeli ve kaliteli eğitimcilerle yapılacağına inanıyoruz.   Kurum olarak hedefimiz, sorun çıkmadıkça, öğretmenimizin bir kur boyunca öğrencilerimiz ile devamını sağlamaktır. Böylece öğrenciler alıştıkları bir metot ile ilerleyebilir ve eğitimlerinde de bir bölünme yaşamazlar. Öğrenciler, bir sonraki kura geçtiklerindeyse, politikamız gereği öğretmeni değiştirme imkânımız bulunmaktadır. Çünkü tüm eğitim dönemi boyunca aynı öğretmen ile ilerlemenin de dezavantajlı yönleri olduğuna inanıyoruz. Tek bir metot ve aksanla dili öğrenmek sakıncalı olabiliyor, bu nedenle, bir sonraki kurda öğretmen değişikliği yaşanabiliyor.

8) Öğrenci özellikle Beginner düzeyindeyse yabancı bir öğretmenle anlaşabilir mi?

Beginner düzeyindeki öğrencilerin İngilizce temelini yeni baştan oluşturduğumuz için bizce en sağlıklı olan bu temeli kurmada yabancı ve alanında uzman öğretmenlerle çalışmaktır. Böylece öğrenci, en doğru şekilde dili kullanmaya başlayabilir.

9) Kayıt için nereyi aramalıyım ve gerekli evraklar var mıdır?

Kayıt için Kozyatağı’ndaki ofisimize gelmeniz gerekmektedir. Tarafımızdan belirlenen hükümleri içeren bir kayıt sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Bununla birlikte 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı ve adınıza kayıtlı fatura getirmeniz gerekmektedir.

10) En az kaç kurluk sözleşme yapmalıyım?

En az 1 kurluk sözleşme yapmak zorundasınız. Kurlarımız öğrencilerimizin seviye tespit sınavı sonucunda belirlenen seviyeden başlamaktadır.

11) Kayıt yaptırmadan önce gelip kayıt yerini ziyaret edebilir miyim?

İstediğiniz zaman ofisimize gelip görebilir ve bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda kayıt olmadan önce gelip grup derslerimizi ücretsiz gözlemleyebilirsiniz. Özel derslerin gözlemi ücretlidir.

12) Genel seviye ne tür bir sınav ile ölçülmektedir?

CETC’ye özel, 2-aşamalı seviye tespit sınavı uygulamaktayız. Öğrencilerin seviyeleri yazılı ve sözlü olarak öğretmenlerimiz eşliğinde belirlenir. Yazılı sınavımız 50 dakika sürmektedir, sözlü sınavımız 10-15 dakika öğretmenimiz tarafından yapılmaktadır.

13) Sınıfların organizasyonu nasıl yapılıyor?

Yazılı ve sözlü sınavı sonucunda size uygun olan seviyedeki gruplara yerleştirilmektesiniz. Ayrıca saatler ve günler olarak size en uygun program ayarlanmaya çalışılmaktadır. Belirlenen programlarda mümkün oldukça değişikliğe gidilmemekle birlikte, CETC, saatler ve günlerde her iki tarafın bilgilendirilmesi koşuluyla kimi zaman zaruri değişiklikler yapabilir.   NOT: Hastalık ve ya tatil gibi durumlarda derse gelemeyen öğretmen yerine, derslerde her hangi bir kesinti yaşanmaması için, bir başka öğretmenimizle eğitime devam ediyoruz.

14) Ders için başvuru ve kayıttan itibaren en erken ne zaman kursa başlayabilirim?

Merkezimize yaptığınız başvurudan sonra seviye tespit sınavı yapılır ve seviyeniz belirlenir. Eğer grup eğitimi düşünüyorsanız; kendi seviyenize uygun bir 6 kişilik sınıf olduğu takdirde grubunuz ile birlikte eğitime hemen başlarsınız.

15) Ödemeyi her kur için direkt olarak nereye ve ne şekilde yapmalıyım?

Ödemeler nakit, kredi kartı veya havale yoluyla yapılabilir. Şirket tarafından karşılanan ödemeler haricindeki ödemeler öğrencilerden aylık peşin olarak alınmaktadır. Her ayın ilk haftasında ödemeler yapılmalıdır.

16) Sınıflarınız kaç kişiliktir?

Sınıflarımız için farklı grup sistemlerimiz mevcuttur ve uygulanışı da öğrencilerimizin isteğine bağlıdır:   »4-10 kişilik sınıflar (Açık veya Kapalı gruplar) »6 kişilik özel gruplar »2-3 kişilik yarı- özel sınıflar »Teke tek dersler   Gruplardaki kişi sayısını 10 ile sınırlamaktayız. Kişi sayısının fazla olmasının dersin işlenişi açısından uygun olmadığını düşünüyoruz. Verimli bir ders ortamı için kişi sayısının azlığı oldukça önemlidir.

17) Hafta içi ve hafta sonu ders saatleri, ders programları nasıl ayarlanmaktadır?

Öğrencilerimiz genellikle çalışan kesimden gelmektedir. Bu nedenle ders saatlerini ayarlarken öğrencinin tercihine göre günü erken saatlerinde ve ya akşam saatlerinde olmasını sağlıyoruz. CETC’de bir ders 40 dakika eğitim ile 5 dakika moladan oluşmaktadır.   Grup eğitimleri genellikle haftada 2 gün ve 4’er dersten ayda 32 derse tekabül etmektedir. Bu dersler saatlerinin uzunluğundan ötürü akşam saatlerinde tercih edilmektedir. Derslerin başlama saati 18.30 ve bitiş saati ise 21.30’dur. Grup eğitimleri yine grup üyelerinin hem fikir olması durumunda hafta içi veya hafta sonu görülebilmektedir.   Özel derslerin eğitimleri genellikle haftada 2 gün 2’şer dersten ayda 16 derse tekabül etmektedir. Bu dersler öğrencinin tercihine göre gün içinde istenilen saatte olabilir.   Kurs yönetimi gerekli gördüğünde öğretmen değiştirebilir, grupları birleştirebilir veya grupları ayırabilir.   Tüm ders çeşitlerimizin Kozyatağı’nda ki ofisimizde veya öğrencimizin şirketinde yapılabilmektedir.

18) Devam zorunluluğu politikası var mı?

Öğrencilerin özelikle grup dersleri için derse %80 devam zorunluluğu vardır. Özel dersler içinse öğrencilerimize ancak ayda 2 gün 2 dersi (toplam 4 dersi) iptal etme seçeneğini tanıyoruz. Öğrenci ayda 16 derslik bir eğitim paketi için anlaştıysa, ayda en az 12 ders almak zorundadır. Öğrenci ay içinde 12 dersten daha az ders görse de, 12 derslik fiyat ile ücretlendirilecektir. Devam konusunda dershane dokümanları (class card) esas alınır. Devamsızlık, kayıt iptali ve ücret iadesi için gerekçe gösterilemez.

19) Peki ders iptalleri için izlediğiniz özel bir politika var mı?

Özellikle özel derslerde dersini iptal etmek isteyen öğrencilerimiz iptallerini en az 24 saat önce bizim sisteme kayıt etmemiz için yazılı olarak bildirmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ders yapılmış sayılıp ücretlendirilecektir. Öğretmenler aracılığıyla yapılan iptaller geçersiz sayılmaktadır ve ücretlendirilir; iptallerin direkt yönetime yazılı olarak iletilmesi zorunludur. (Lütfen iptal dersleriniz için info@cetc.com.tr adresine mail atınız.)   Grup derslerinde; o günkü dersin katılımcı sayısı 2 kişi olursa ders sayısı yarıya düşmektedir, katılımcı sayısı 1 kişi olursa ders sayısı tek derse düşmektedir. Hak ediş olarak grup dersi tam yapılmış sayılır.   Grup dersi alan öğrencilerimiz gelemeyeceklerini bildirseler de grup eğitimlerinde bulundukları için ayda anlaşılan ders saati paketi bazında (32 ders saati) ödeme yapacaklardır.

20) Kur sınav tarihleri nasıl düzenleniyor?

Öğrencilerimizin başarısı bizim başarımızı gösterir, bu nedenle öğrencilerimize uyguladığımız standart sınavlar vardır. Bu sınavla tüm öğrencilerimizi standart bir başarı çizelgesiyle ölçebiliyoruz. Böylece başarının devamlılığını takip edebiliyoruz. Kitabın ortasında öğrencilerimize mid-term ve kitabın sonunda ise final sınavı uyguluyoruz. Böylece öğrencilerimizin öğrendiklerini pekiştirmeyi amaçlıyoruz.   Kur bitiminde yapılan final sınavından geçemeyen öğrencilere ikinci bir şans tanımak için 10 günlük bir süre tanınır ve yeniden sınava alınırlar.

21) Bu sınavlar neleri içeriyor?

Tüm sınavlarınızda gramerinizi ölçtüğümüz kadar kelime bilgisi, yazma, okuma ve dinleme bölümleriyle dile olan hâkimiyetinizi ve algılamanızı da ölçüyoruz. Özellikle konuşma bölümleriyle uygulama alanında dile olan hâkimiyetinizi ve pratiğinizi ölçüyoruz.

22) Kurumunuz, derse devam edip kur atlama sınavlarını geçince, öğrenciye öğrenme garantisi veriyor mu?

Derslere devam edildiği ve verilen ödevler yapıldığı takdirde kurum olarak İngilizceyi başarıyla öğrenme garantisi veriyoruz.

23) Dersin gidişini ve durumumuzu takip eden formlarınız ve yöntemleriniz var mı?

Class Card adını verdiğimiz formlarımız öğrencilerin derse devamlılığını ve dersin işlenişini gösterir. Bununla beraber öğrencilerimizin aktiviteleri de gösterilebilmektedir. Özel ders öğrencileri özellikle Class Card’larda belirlenen “signature (imza)” bölümünü mutlaka imzalamalıdırlar.   Bu formlar, eğer şirketiniz tarafından kurumumuza gönderildiyseniz, her ay sonunda şirketinizin IK departmanına veya isteğe göre farklı bir ilgili kişiye gönderilir. Böylece o ilgili kişi de derslerin ve sizin durumunuzdan haberdar olabilir. Bunun dışında her ay sonunda öğretmenlerimiz tarafından her öğrenci için ayrı ayrı doldurulan Progress Reports (Gelişim Raporları) sizlere verilmektedir. Böylece ay içerisinde nasıl ve ne yönde bir gelişim gösterdiğinizi görebilirsiniz. Eğer şirketiniz tarafından bize gönderildiyseniz bu rapor yetkilinize gönderilir.   Bizim için başarı yalnızca öğrencilerimizin göstermiş oldukları gelişim değil, aynı zamanda bizim de kurum olarak, her açıdan gelişim gösterebilmemizdir. Bu nedenle her ay sonunda öğrencilerimiz kendilerini, öğretmenlerimizi ve yönetimimizi değerlendiren formu dolduracaklardır. Evaluation Form dediğimiz bu formlarla, varsa aksaklıkları gideriyoruz.   Özellikle şirket eğitimlerimize yöneticilerimiz kaliteli eğitimin devamı için her kurda bir kere öğretmenlerimizin dersine katılarak gözlem yapmaktadırlar. Bu gözlemler, ofis içinde alınan bireysel grup ve özel dersler için de uygulanmaktadır.

24) Kuruluşunuz sağladığı ek hizmetler nelerdir?

Bu ek hizmetler bir kaç maddede sıralanabilir:

Konuşma Sınıfları:   Şirketlere yönelik hazırladığımız özel konuşma sınıfları bulunmaktadır. Öğrenciler şirket içinde öğle aralarında (tercih edilen zaman değişebilir) şirketler bazında uyguladığımız konuşma sınıflarında İngilizce’lerini kolaylıkla geliştirebilme imkânı bulabilirler. Şirketlere sağladığımız bu hizmet için istenildiği takdirde ayrı bir teklif verilebilir.

Kafe Kulübü:   İngilizce’nin yalnızca bir kitap dili olmadığını biliyoruz. Bir dilin her anlamıyla öğrenilebilmesi için gerçek yaşamda pratiğinin uygulanması gerektiğinin farkındayız. Bu kulübümüz öğrencilerimizi sınıf ortamından çıkarıp günlük yaşamda, sosyal bir alanda İngilizce’lerini geliştirmelerini sağlıyor.   Çalışan öğrencilerimizin en büyük probleminin stres olduğunu biliyoruz, bu nedenle eğlenceli anlarla onları motive ediyor ve onların eğitimlerine katkıda bulunuyoruz.

Sinema Kulübü:   Yine bu kulübümüz de “Kafe Kulübü”müz gibi sosyal etkinliklerle öğrencilerimizin pratiklerini geliştirme amacı güdüyor. Dublajsız filmlerle kulak dolgunluğu kazanıyorsunuz, hem de film sonrasında öğretmeninizle yapacağınız tartışmalarla kendinizi ifade etmeye çalışıyorsunuz.

Aylık Sosyal Aktivite:   Ofis dışında her ay eğlenceli faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Buraya personel, öğretmenler, öğrencilerimiz katılmaktadır. Amaç ofis ve sınıf dışında öğrencinin İngilizcesini soysal bir ortamda geliştirmektir.

CETC Gazetesi:   Her 3 aylık dönemde yayına giren gazetemiz İngilizce olup öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin katkılarıyla oluşturulmaktadır. Web sitemizde de yayınlanan (www.cetc.com.tr ) gazetemiz, aynı zamanda çalışmakta olduğumuz şirketlere ve ya ortaklık içinde olduğumuz kurumlara da gönderilmektedir.

CETC Bültenleri:   Her ay sizlere verdiğimiz bültenlerimiz ile CETC’de gerçekleşen tüm yeniliklerden, olaylardan ve eğitim programlarından sizleri haberdar edebiliyoruz.